İsviçre’de Doğum Yapmak

İsviçre’de Doğum Yapmak

Bu yazı vizevatandaslik.com adresinden alınmıştır.

Yurt dışı doğumları her geçen gün artış gösteren tercihler arasında yer almakta. Doğacak bebeğinin geleceğini düşünen anneler önce sağlıklı bir doğum daha sonra da bebeklerinin iyi bir ülkenin vatandaşı olmasını temenni etmekteler.

Yaşanan ekonomik krizler sonrasında dünya genelinde pek çok ülkenin doğum için daha az tercih edilir olduğu görülmekte. Durum böyle olunca aileler de alternatif doğum seçeneklerini aramak durumunda.

En çok tercih edilen ülkeler çoğunlukla Amerika ve Avrupa Birliği ülkeleri iken son dönemlerde ismi en çok anılan ülkelerden biri de İsviçre oldu. Anne adayları gelişmiş ve ekonomik açıdan güçlü olan İsviçre’de pek çok nedenden ötürü doğum yapmayı tercih ediyor.

Derin bir araştırmanın sonucunda İsviçre’nin de pek çok ülke gibi doğum fırsatlarına sahip olduğu biliniyor.

İsviçre’de Doğum Yapmak

Yurt dışında doğum yapmanın pek çok sebebi bulunmaktadır. Anne adaylarının gelecekle ilgili fikirleri ve beklentileri de bu sebepler arasında ilk sırayı almaktadır.

Özellikle ekonomik açıdan kendini ispatlamış, gelişmiş olan ülkeler tercih edilirlik listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda dünya genelinde doğulmak istenen ülkeler arasında ilk sıra İsviçre’nin.

Doğal güzellikler ülkesi olarak bilinen İsviçre, kendi vatandaşlarına birbirinden güzel fırsatlar da sunmaktadır.

İsviçre’de doğum yapmanın eğitim ve sağlık açısından pek çok avantajı bulunmaktadır fakat dezavantajı da yok değil. Bilhassa vatandaşlık kuralları konusunda oldukça katı olan ülke, doğumun yarattığı avantajların pek çoğunu ortadan kaldırmış durumda.

İsviçre’de Doğum Yapmanın Avantajları Nelerdir?

İsviçre’de doğum yapmanın en büyük avantajı, vizesiz dolaşma hakkınızın bulunmasıdır. Ülke sınırları içerisinde doğum yaptığınızda çocuğunuzun vizesiz şekilde pek çok ülkeye gidebilmesine fırsat vermiş olmaktasınız. Dolayısıyla büyüdüğünde yurt dışına çıkmak isterse herhangi bir sorun olmadan rahatlıkla çıkabilecektir.

İsviçre, eğitim açısından kendini ispatlamış donanımlı ülkelerden biridir. Ülke sınırları içerisinde doğum yaptığınızda çocuğunuzun geleceğine ciddi manada destek vermiş olacaksınız.

Dilediği zaman indirimli şekilde eğitim hakkını kullanabilecek. Bunun yanı sıra yalnızca küçükken değil büyüdüğünde de üniversite eğitimi için İsviçre’yi tercih edebilecektir.

İsviçre’de Doğum Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

İsviçre’de doğum yapmanın birkaç dezavantajı bulunmaktadır. Bunlardan en önemsi ise ülkenin katı vatandaşlık kurallarıdır. Yasaların örnek alındığı demokratik ülkelerden biri olarak bilinen İsviçre, aslında katı kuralların hüküm sürdüğü ülkelerden de biri.

Kişisel hak ve özgürlükler konusunda dini muamelenin yoğun olduğu ülkede, İslamiyet’e karşı şiddetli bir korku ve öfke var. Dolayısıyla ülke sınırları içerisinde devamlı İslam karşıtı propagandalara maruz kalınabilmekte. Bunun yanı sıra yapılan anketlerde hak kısıtlamalarının da en çok Müslümanlar üzerinde yapıldığı bilinmektedir.

İsviçre sınırları içerisinde doğum yapmaya karar verdiğinizde cebinizden birkaç bin doların gideceğinden emin olabilirsiniz. Ülke kıstasları ve elemeleri sonucunda ülke sınırlarında doğum yaptırmaktadır. Bu kıstaslardan bir tanesi de maddiyattır. İsviçre’ye kaç para ile girdiğiniz, ne amaçla ve ne kadar kalacağınız önemli aşamalardır.

İsviçre’de Doğum ile Vatandaşlık Alınır mı?

İsviçre, vatandaşlık konusunda en katı kurallara sahip ülkelerden biri. Dolayısıyla yalnızca doğum yaparak vatandaşlık elde etmeniz imkânsız. Yasalar gereği vatandaşlık elde etmenin farklı yolları bulunmakta ve doğum bunlardan biri değil.

Yurt dışında doğum yapmanın avantajlarının tamamından yararlanmak için ülkenin vatandaşı olmak gerekmektedir. Ne yazık ki ülke dışında doğum yapmak için İsviçre’ye girenler bu haklardan yaralanamamaktadır. Bilhassa vatandaşlık kanunları oldukça keskin olan ülke, bu konuda herhangi bir düzenlemeye gitmeyi reddetmektedir.

İsviçre’de Doğum Yaparak Vatandaş Olmanın Yolu

Hem İsviçre’de doğum yapmak hem de ülke vatandaşlarından biri olmak niyetindeyseniz bu durumda alternatif yolları düşünmeniz gerekmektedir.

Eğer evlilik yaptığınız kişi İsviçre vatandaşıysa bu durumda bebeğinizi ülke sınırları içerisinde rahatlıkla dünyaya getirebilirsiniz. Üstelik yalnızca doğum yapma fırsatı değil vatandaşlık talebinde bulunma hakkınız da bulunabilmektedir.

Annesi ya da babası İsviçre vatandaşı olan çocuklar dışında İsviçre’de doğmuş olan hiçbir çocuk vatandaşlık haklarından yararlanamamaktadır.

İsviçre’de Doğum Yapmanın Aile Açısından Faydaları Nelerdir?

Çiftlerden herhangi biri İsviçre vatandaşıysa bu durumda bebeğinizi İsviçre’de dünyaya getirebilirsiniz. Dilediğiniz herhangi bir eyaleti ve şehri doğum için tercih edebilirsiniz.

Aile, doğumla beraber bebeğinin kavuştuğu haklardan faydalanabilmektedir. Çocuğunuz büyüdüğünde herhangi bir sebeple İsviçre’de yaşama kararı alırsanız bu durumda oturma ve çalışma izninizi çocuğunuzun üzerinden alabilirsiniz.

Eşi ve çocuğu İsviçre vatandaşı olduğu halde kendi olmayanlar, ülke sınırları içerisinde çalışma oturma haklarından her birinden faydalanabilmektedir. Gurbetçi vasfıyla İsviçre’ye yerleşenlerden daha fazla hak elde edilebilmektedir.

İsviçre’de Doğum Yapmanın Anne Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Vatandaşlık vermediği halde yalnızca doğum için binlerce hasta kaydı alan İsviçre, en az bebek kadar anne sağlığına da öncelik vermektedir. Doğum sonrasında meydana gelebilecek tüm komplikasyonlara karşı anneyi hazırlayan sistem, annenin sağlıklı bir doğum tecrübesi tatmasını sağlamaktadır.

Hastaların sağlığına öncelik veren hemen her ülkede olduğu gibi önce normal doğuma şans tanınmaktadır. İsviçre’de kendi isteği üzerine sezaryen doğum yapan bayan sayısı oldukça azdır. Bu nedenle sezaryen doğum çok daha uygun fiyatlı olmaktadır.

Doğumunuzdan kısa süre önce öğrenmeniz gereken tüm detaylara hâkim olmanız sağlanacaktır. Doğum anında neler yapmanız gerektiğinden nefes egzersizlerinize kadar her şey öğretilecektir. Bunlarla beraber bebeğinizi nasıl emzireceğinizi ve sonraki aşamaları da eğitim sürecinde öğrenebilirsiniz.

İsviçre’ye Doğum için Ne Zaman Gidilmeli?

Hamileliğiniz sağlıklı şekilde ilerliyorsa bu durumda yurt dışı doğumlarını alternatif olarak düşünebilirsiniz. Bunun yanına risk grubuna dahilseniz aklınızdan uçak yolculuğunu asla geçirmemelisiniz.

Doğum için tercih ettiğiniz ülke İsviçre olacaksa yaklaşık 27 ya da 28.haftada vize, pasaport işlemlerinizi başlatmalısınız. Biraz zaman alan bu süreç, uçuş sürenizin kaçmasına neden olabilir.

Prosedür işlemlerinizi tamamladıktan sonra yaklaşık 32 ile 34.haftalar arasında İsviçre’ye gidebilirsiniz. Gitmeden önce doktorunuzdan muhakkak uçuş iznine dair rapor temin etmelisiniz. Aksi halde şirketler sorun yaratabilmektedir.

İsviçre’de Doğum Yapmanın Maliyeti Ne Kadardır?

İsviçre’de doğum yapmak pek çok Avrupa ülkesinden daha pahalıdır. Bunun temel nedeni profesyonel ve donanımlı sağlık hizmetlerinin olmasıdır. Anne ve bebek sağlığını son teknolojiyle takip eden hastaneler, eyalete ve doktora göre farklı farklı ücretlendirme yapmaktadır.

Hastaneye göre farklılıkların gözlemlenmesine rağmen İsviçre’de doğum yapmanın yüzeysel fiyatı 10 bin dolardır. Başkentte özel bir hastanede doğum yapmak isterseniz bu durumda maliyetin 20 bin dolara kadar yükseldiği görülmektedir.

Sıradan hastanelerin daha ucuz olması, tedavilerinin kötü olmasından kaynaklanmamaktadır. İsviçre’de bazı eyaletler ve şehirler çok tercih edilirken bazılarında böyle bir durum söz konusu olmamaktadır.

İsviçre’den Doğum Sonrasında Ne Zaman Dönülebilir?

Yurt dışında doğum yapmanın bir başka dezavantajı, dönerken yeni bir uçak macerası yaşamanız gerektiğidir. Ondan önce bebeğinizin sağlık durumunun uygun olup olmadığı ve sizin uçağa binecek kadar iyi olup olmadığınız da öncelikli konulardır.

Doktorunuz, uçağa binebilmeniz için yaklaşık 2 ya da 3 hafta sonra onay verecektir fakat aksi durumlar için her zaman hazırlık olmanız da faydalı olabilir. Sizin kadar bebeğinizin de uçağı kaldırabilecek güce sahip olması gerekir.

Ülkenize dönmeden önce İsviçre nüfus müdürlüğünden doğum belgesini almayı ihmal etmemelisiniz. Bu şekilde bebeğinizin İsviçre doğumlu olduğunu kimliğine yazdırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir